АВТОРСЬКІ СТАТТІ


МАРКЕТИНГ КОВБАСНИХ ВИРОБІВ ТА М'ЯСНИХ ДЕЛІКАТЕСІВ


ОСОБЛИВОСТІ ГАЛУЗІ


Ринок ковбасних виробів та м'ясних делікатесів займає особливе та чи не найголовніше місце у культурі харчування українців. Асортимент та вибір дійсно вражають та вже не поступаються італійській або німецькій продукції. Однак, в той же час конкурувати на ринку стає все складніше і складніше. З одного боку, фізично обмежені полиці великих супермаркетів міцно зайняла продукція великих м'ясокомбінатів, а, з іншого боку, йде постійна боротьба середніх та дрібних виробників за дрібніші канали продажів, такі як торгівля через невеликі магазини, павільйони, кіоски, ринки, ярмарки тощо. Як же ж конкурувати в таких умовах?

Перш за все, необхідно розуміти, що ринок ковбасних виробів та м'ясних делікатесів має свої особливості, які визначаються специфікою цієї галузі. Ось кілька основних аспектів, які характеризують цей ринок:

 • Конкуренція. Ринок ковбасних виробів досить конкурентний, оскільки існує велика кількість виробників, які пропонують різноманітні типи ковбас та м'ясних виробів. За КВЕД 10.13 "Виробництво м'ясних продуктів" зареєстровано 934 суб'єкти підприємницької діяльності, 557 з яких у формі ФОП. Конкуренція змушує виробників постійно вдосконалювати якість продукції та залучати нових клієнтів.
 • Вибагливість споживачів. Сучасні споживачі стають все більш вибагливими щодо якості, смаку, безпеки та складу ковбасних виробів. Вони більше цікавляться натуральними інгредієнтами, відсутністю шкідливих домішок та генетично модифікованих продуктів.
 • Регулювання та стандартизація. В Україні існує ряд нормативних вимог до санітарно-гігієнічних норм, якості сировини, маркування та інших аспектів виробництва ковбасних та м'ясних виробів. Виробники повинні дотримуватись цих правил для забезпечення безпеки виробництва та якості продукції. Більш того, існують вимоги ДСТУ до виробництва певної номенклатури товарів, яка найбільш знайома споживачам та користується найбільшим попитом.
 • Розмаїття продуктів. Ринок ковбасних виробів пропонує широкий вибір продуктів, які відрізняються за видом м'яса (свинина, яловичина, птиця тощо), способом обробки (варені, копчені, в'ялені тощо), спеціями, рецептурою та смаком. Це дозволяє задовольнити різні смакові уподобання споживачів.
 • Залежність від сировини. Ковбасні вироби потребують високоякісної м'ясної сировини. Виробники часто співпрацюють з фермерами або мають свої власні ферми для отримання якісного м'яса. Зміни в цінах на сировину можуть вплинути на вартість ковбасних виробів.
 • Сезонність. Деякі типи ковбасних виробів можуть мати сезонний характер, залежно від традицій та споживацьких звичок. Наприклад, ковбаси для гриля частіше покупають у теплу пору року.
 • Інновації та здорове харчування. В останні роки спостерігається зростання попиту на інноваційні ковбасні вироби зі зниженим вмістом жиру, штучних добавок та алергенів. Багато виробників активно працюють над розробкою нових продуктів, які задовольнять потреби здорового харчування.

Ці особливості ринку ковбасних виробів потребують уваги виробників, щоб задовольнити потреби та вимоги споживачів, а також підтримувати конкурентоспроможність у цій галузі.

Однак, навіть в умовах такого складного та конкурентного ринку виробники ковбас та ковбасних виробів приділяють недостатньо уваги маркетинговому просуванню власної продукції. Якщо уважно подивитись на маркетингові комплекси більшості виробників, то можна побачити лише стандартний набір маркетингових інструментів. Фактично все зводиться до маркетингу за принципом "робимо так, як всі" - більш-менш однакова упаковка продукції, схожі торгові точки з постерами ковбаси та сосисок на вікнах та інші не особливо креативні елементи, у застосуванні яких не простежується маркетингова стратегія, маркетинговий план або продумане позиціонування ковбасного виробництва.


ДЕЯКІ ЗАГАЛЬНІ СТРАТЕГІЇ ТА ПІДХОДИ


В той же час, для ринку ковбасних виробів та м'ясних делікатесів може бути застосоване широке коло маркетингових стратегій та підходів, які можуть фундаментально змінити сприйняття бренду та продукції споживачами та вивести продажі компанії на значно вищий рівень. Ось деякі з них:

 • Брендування та історія. Передбачає побудову міцного бренду, який апелює до споживачів, створення захопливої історії бренду, яка передає спадщину, традиції та цінності, що стоять за продуктами, з метою створити емоційний зв'язок з клієнтами та побудувати лояльну клієнтську базу.
 • Стратегія диференціації та розширення асортименту. Компанії можуть створювати унікальні характеристики своїх продуктів, які виділять їх на ринку. Це може бути особливий смак, використання високоякісних інгредієнтів, унікальні рецепти або інноваційні методи виробництва. Диференціація допомагає залучити увагу споживачів та створити вищу цінність продукту.
 • Стратегія цінової конкуренції. Конкуренція на ринку ковбасних виробів може бути досить жорсткою. Компанії можуть вибрати стратегію конкуренції за ціною, пропонуючи свої продукти за більш привабливу ціну порівняно з конкурентами. Це може привернути більше споживачів, які шукають доступніші варіанти. Така стратегія не завжди є найкращим вибором, але за певних умов, наприклад при наявності власного фермерського господарства та у комбінації з іншими стратегіями, може бути дійсно дієвим фактором для швидкого захоплення частки ринку з можливим подальшим підвищенням ціни.
 • Стратегія маркетингу здорового способу життя. У світлі зростаючої свідомості про здоровий спосіб життя та здорове харчування, компанії можуть акцентувати увагу на відповідних характеристиках своїх продуктів. Вони можуть підкреслювати використання натуральних інгредієнтів, низький вміст шкідливих добавок або відповідність дієтам зниженого споживання жиру або солі. Така стратегія може привернути споживачів, які звертають увагу на здоров'я у своїх харчових вподобаннях.
 • Стратегія маркетингу місцевості. Деякі споживачі активно шукають продукти, вироблені на місцевих підприємствах або з місцевих інгредієнтів. Компанії можуть використовувати цю стратегію, наголошуючи на своєму місцевому походженні, взаємодії з місцевими постачальниками та підтримці місцевої економіки. Більш того, виробники можуть або використовувати існуючий імідж місцевості для просування продукту, або навіть створити такий імідж місцевості та зв'язати його з власною продукцією.
 • Стратегія маркетингу інновацій. Інновації у виробництві, рецептах та упаковці можуть створювати значну перевагу на ринку. Компанії можуть вкладати у дослідження та розвиток, щоб випускати нові види ковбасних виробів, експериментувати зі смаками та створювати привабливі упаковки, що привертають увагу споживачів.
 • Стратегія агресивного маркетингу комунікацій. Створення сильного бренду може суттєво виділити компанію від конкурентів та збільшити впізнаваність її продуктів. Компанії можуть інвестувати у розвиток привабливого логотипу, упаковки та ідентичності бренду, які будуть сприяти побудові довіри та лояльності споживачів. Стратегія передбачає активне просування продукції усіма можливими каналами комунікацій та розрахована насамперед на досягнення максимальної кількості споживачів.
 • Стратегія екологічної відповідальності. Розгортання екологічно відповідальних практик може бути важливим фактором для багатьох споживачів. Компанії можуть надавати інформацію про використання стійких до навколишнього середовища матеріалів у упаковці, зменшення викидів виробництва та сприяння сталому розвитку.
 • Стратегія маркетингу на основі цінностей. Компанії можуть спрямовувати свою маркетингову стратегію на певні цінності або соціальні питання, які мають значення для їх цільової аудиторії. Наприклад, компанія може акцентувати свою підтримку місцевих фермерів або благодійність.

Необхідно зазначити, що в рамках однієї статті ми не можемо ні показати усі підводні камені, ні продемонструвати усі маркетингові методики та інструменти, що характерні для зазначеної галузі. Тобто, це лише декілька прикладів доволі загальних маркетингових підходів, які можна застосовувати до компаній, які виробляють ковбасну продукцію та м'ясні делікатеси. З практичної ж точки зору все набагато складніше - вибір конкретної маркетингової стратегії та інструментів залежить від цільової аудиторії, конкурентного оточення та унікальних переваг продукції та підприємства тощо. В той же час бажано розуміти, що маркетинг ковбасних та м'ясних виробів може зіштовхнутись з рядом специфічних проблем, які характерні лише для кожного окремо випадку та вимагають індивідуального підходу до їх рішення.

Досягнення комерційних цілей підприємства за допомогою ефективного маркетингу вимагає глибокого знання ринкової ситуації, розуміння потреб споживачів, вміння аналізувати та знаходити альтернативи, творчого та креативного підходу до розв'язання проблем. Наша компанія має великий досвід визначення оптимальної маркетингової стратегії для бізнесу замовника, створення потужного бренду та ринкового позиціонування, а також розробки маркетингового комплексу для впровадження обраної стратегії. З послугами та рішеннями нашої компанії можна ознайомитися, відповідно, на сторінках "Послуги" та "Рішення".
Популярні статті блогу
Як скласти бізнес-план - головні елементи, структура та поради
Що таке бізнес-план? Яку структуру має бізнес-план та які елементи є визначальними? Як складається бізнес-план на практиці?
Маркетингова стратегія - визначення, розробка, поради
Що таке маркетингова стратегія? Як розробити маркетингову стратегію? Які фактори брати до уваги у процесі побудови маркетингової стратегії?
Як скласти маркетинговий план - визначення, структура та поради
Що таке маркетинговий план? Яку структуру має маркетинговий план та які елементи обов'язкові для успіху? Чи існує ідеальний приклад маркетингового плану?
Бренд та брендинг у сучасному маркетингу
Що таке бренд? Чому важливо мати та пиклуватись про сильний бренд? Яке значення має брендинг для компаній у сучасних реаліях??
Капітал бренду як центральний елемент маркетингового комплексу
Що таке капітал бренду? Які переваги надає капітал бренду? Яку структуру має капітал бренду? Як створити капітал бренду?
Позиціонування як метод розбудови капіталу бренду
Що таке позиціонування? Як позиціонування співвідноситься з концепцією капіталу бренду? Як впровадити покрокове позиціонування на практиці?
Інтеграція вторинних асоціацій у позиціонування бренду
Що таке вторинні або допоміжні асоціації? Яке значення мають вторинні асоціації для споживчого сприйняття бренду? Що є джерелом для вторинних асоціацій?
Базові елементи бренду: назва, домен, логотип, слоган, персонаж та інші
Що таке базові елементи бренду? Якими є загальні та специфічні критерії відбору? Як поєднати елементи для максимізації капіталу бренду?
Еволюція маркетингового комплексу від 4P до 12P
Що таке маркетинговий комплекс? З яких елементів складається маркетинговий комплекс? Які фактори впливають на еволюцію маркетингового комплексу?
Як розробити маркетинговий комплекс - класична концепція 4P
З чого складається маркетинговий комплекс за концепцією 4P? Які стратегії, підходи та інструменти найбільш поширені для кожного елементу комплексу?
Додаткові елементи маркетингового комплексу - концепції 8P, 12P
Які елементи додаються до класичного маркетингового комплексу 4P? Яку концепцію обрати - 4P, 8P чи 12P? Чи дійсно є необхідність у такому розширенні комплексу?

Контакти
Отримувати новини
© 2017 DiNANTA
Made on
Tilda